adw. Tomasz Chmal

Warszawa, 20 sierpnia 2013 r.

Nie mam wątpliwości, że Bartosz Grohman będzie bardzo dobrym Dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Uważam, że tak się stanie przez pryzmat trzech słów na P, które bardzo dobrze go opisują: pracowitość, profesjonalizm i podróże.

Tego, kto pracuje albo pracował w międzynarodowych kancelariach prawnych nie trzeba przekonywać, że praca w takim miejscu to cyrk na kółkach. Nierealne terminy, najwyższe oczekiwania, duży stres.

Bynajmniej, nie oznacza to, że praca w mniejszym zespole oznacza słabsze zaangażowanie, ale Ci z kolegów adwokatów, którzy przez to przeszli doskonale wiedzą, co mam na myśli.

Bartek nie tylko, że przez 7 lat z sukcesem reprezentował klientów White & Case, to stale angażował się w pracę samorządu. Swoją pasją i pracowitością zarażał innych adwokatów i aplikantów. Pamiętam też, jak już po godzinach pracy, po nocach, ślęczał nad planem szkolenia dla nowych bardzo licznych przecież grup aplikantów. Wielu z nas pukało się wtedy w głowę ale on tylko się uśmiechał i mówił, że „przecież trzeba to zrobić”, „jak się powiedziało A…”.

W obsłudze prawnej zawsze znajdą się tacy, którzy będą narzekać, szukać dziury w całym, winić pełnomocnika za swoje zaniedbania. Taka praca. W przypadku klientów Grohmana z taką sytuacją się nie spotkałem. Do tej pory nasi wspólni znajomi z firm farmaceutycznych wspominają jak bardzo pomógł im wyjść z poważnych tarapatów, jak znajdował rozwiązania, na które nikt inny wcześniej nie wpadł. Według mnie to dużą umiejętność i dowód profesjonalizmu.

Oprócz pracy i zaangażowania w samorząd wielką pasją Bartka są podróże. To tylko dowód na pasję życia. Rok temu wysłał mi email – „Organizuje wyjazd do Rosji – Jedziesz?” Ale żeby tam do Moskwy, czy Petersburga, nie Wyspy Sołowieckie na Morzu Białym. Sam bym na to nie wpadł. Kiedy dowiedziałem się dokąd ten wyjazd musiałem sprawdzić na mapie. Kto normalny, bez zesłania jeździ na Wyspy Sołowieckie?! Znów Bartek o wszystkim pomyślał – profesjonalna organizacja, ciekawe miejsca, dobry przewodnik. Bardzo udany wyjazd… w gronie kolegów adwokatów.

Swoją aktywność w samorządzie ograniczam do funkcji wizytatora ORA. Nie zamierzam ubiegać się o jakiekolwiek funkcje, lecz uważam, że samorząd adwokacki w Warszawie potrzebuje większej dynamiki i pracowitości. Potrzebuje świeżej krwi i nowego otwarcia. Jakkolwiek bardzo szanuję pozostałych kandydatów, to uważam, że kolega Grohman daje na największą szansę na dobrą zmianę.

Tomasz Chmal, adwokat
partner w kancelarii White&Case
ekspert Instytutu Sobieskiego ds. energetyki

Comments are closed.