Nowa siedziba ORA w Łodzi


W sobotę, 10 października Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi otworzyła swoją nową siedzibę w neorenesansowej Willi Zygmunta Richtera. Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Już samo otwarcie zrobiło wrażenie. Przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich przedstawiciele władz państwowych, miejskich, akademickich, środowisk prawniczych, samorządów zawodów zaufania publicznego oraz łódzkich adwokatów. Na uroczystościach obecny był Prezes NRA adw. Andrzej Zwara. Przybyła także Pani Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki oraz Pani Hanna Zdanowska prezydent Miasta Łodzi. Przybyli także dziekani okręgowych rad adwokackich z wielu izb i członkowie NRA.

Przemawiała Pani Prezydent Miasta Łodzi gratulując łódzkiej Palestrze wspaniałego nabytku i życzyła łódzkiej Palestrze, aby dalej kwitła. Następnie przemówił Andrzej Zwara, który zachęcał aby łódzka Palestra wykorzystywała piękną przestrzeń Willi Richtera do tego, żeby zajmować się sprawami kultury, bo prawo to jest nic innego, jak kultura. Z kolei Prezes Sądu Apelacyjnego w Łodzi dr Michał Kłos, pogratulował izbie łódzkiej decyzji o objęciu opieką Willi.

Następnie głos zabrał adw. Andrzej Wosiński, który przedstawił dzieje willi i rodziny Richterów od chwili przybycia Jana Richtera do Lodzi w 1825. Łódź wtenczas (w co trudno teraz uwierzyć) liczyła 800 mieszkańców. W rejonie dzisiejszej ulicy Piotrkowskiej rósł bujny las.

Następnie na krótko zabrał głos adw. Stanisław Kłys prorokując aby to miejsce było ziemią obiecaną dla Adwokatury.

Na końcu głos zabrał adw. Jarosław Szymański, dziekan ORA w Łodzi, który podkreślił, iż „Adwokatura łódzka przejmując ten obiekt ma świadomość nie tylko roli społecznej, którą będzie realizować w Willi Richtera, ale również swojej odpowiedzialności za tę cząstkę dziedzictwa kultury narodowej”. - Niech on nam, drogie koleżanki i koledzy adwokaci dobrze służy, a my w nim służmy dobru wspólnemu. Niech ten dzisiejszy wieczór przejdzie nie tylko do historii Adwokatury łódzkiej, ale w pewnym sensie do historii naszego miasta – zaznaczył.

W trakcie uroczystości odbył się również recital pieśni polskich w pięknym wykonaniu Joanny Łubkowskiej, sopranistki Filharmonii Łódzkiej. Pieśni polskie rozbrzmiały w ogrodach Willi Richtera..

W tym miejscu należy pogratulować kierownictwu Okręgowej Izby Adwokackiej w Łodzi wspaniałego zakupu, doskonałego pomysłu na aranżację willi i determinacji w realizacji zaplanowanych celów. Brawo Jarku!

 

Category(s): Bez kategorii

Comments are closed.